Elbrus

Obecné informace o hoře Elbrus

Elbrus je výškou 5642 metrů nejvyšší horou Evropy. Hřeben Kavkazu je považován za dělící linií mezi Evropou a Asii. Na severních svazích Kavkazu je evropský kontinent a na jižních začíná Asie. Dva hlavní vrcholy Elbrusu jsou zhruba 11 km severně od hlavního hřbetu, tzv. v evropské části Kavkazu. Hlavní hřeben je v těchto místech státní hranicí mezi Ruskou federací a Gruzii. Ebrus se celou rozlohou nachází v Rusku a pro jeho zdolání není nutné vstoupit na Gruzínské území. Z Gruzie se do oblasti jde dostat pouze jedním hraničním přechodem, který se nachází v blízkosti Vladikavkazu.

Západní vrchol Elbrusu je vysoký 5642.7 metrů, východní 5621metrů nad mořem. Sedlo mezi vrcholy je ve výšce 5416 m.

Led pokrývá okolo 144 čtverečních kilometrů svahů Elbrusu. Linie sněhu je v srpnu ve výšce okolo 3400m nad mořem.

Výstup na Elbrus není technicky náročný, ale podstatným faktorem je, jako i na kterýchkoliv jiných horách někdy těžce předvídatelné počasí. Zrádné mohou být skryté ledovcové trhliny. Vzhledem k výšce Elbrusu je základem bezpečného výstupu správná aklimatizace.

Sezóna výstupů začíná už na konci měsíce května, nejstabilnější počasí bývá v červenci, kdy je zde ale zvýšený počet turistů. Až do výšky 3500 metrů je možné dojet lanovkou. Pod Elbrus vedou 2 lanovkové trasy.

Tip: Nudíte se? Horská turistika pro vás není to pravé ořechové? Odreagovat se můžete při čtení konspiračních teorií nebo u světa vědy.